Sfintele Pasti - Programul slujbelor

Arhangel st hp 1Arhanghel dr
Programul sfintelor slujbe din Săptămâna Sfintelor Patimi şi de Sfintele Paşti în anul Domnului 2018, în biserica ortodoxă română
 Acoperământul Maicii Domnului
 (Maria Schutz), Schützenallee 16,
din Freiburg în Breisgau


Duminică 1 aprilie − () Intrarea Domnului în Ierusalim; Cuvioasa Maria Egipteanca; Cuviosul Macarie Mărturisitorul; Sfinţii martiri Gherontie şi Vasilid – Dezlegare la peşte

Maria Egipteanca, Sf. cu ZosimaIntrarea în Ierusalim hp 1











Duminica a 6-a din Postul Sfintelor Paşi (a Floriilor sau a Stâlpărilor); Evanghelia, Ioan 12, 1-18, Ungerea lui Iisus în Betania; Intrarea în Ierusalim

                                                          
Orele 10:30 - Dumnezeiasca Liturghie

Tit, Amfian, Edesie Sf.

Luni 2 aprilie − Cuviosul Tit –Făcătorul de minuni; Sfinţii martiri: Policarp, Amfian şi Edesie; Sfânta  şi Marea zi Luni în Săptămâna Sfintelor Patimi
Nichita, Cuv. episcopul Calcedonului
Orele 18:00 − Denie  − Utrenia zilei de marţi



Marţi  3 aprilie – Cuviosul Nichita Mărturisitorul; Sfinţii martiri: Elpifidor, Diu, Vitonie şi Galic; 
Sfânta şi Marea Zi Marţi în Săptămâna Patimilor

Orele 18:00 − Denie − Utrenia zilei de miercuri

Iosif Imnograful Sf

Miercuri 4 aprilie – Cuvioşii Părinţi Iosif Imnograful şi Gheorghe cel din Maleon
Sfânta şi Marea Zi Miercuri în Săptămâna Patimilor

Orele 18:00 − Denie − Utrenia zilei de joi

Leontie,Ipatie,Teodul



Joi 5 aprilie – Sfinţii martiri: Teodul, Claudie, Victor, Victorin, Papia, Serapion, Teodora, Teodul şi Agatopol
Sfânta şi Marea Zi Joi în Săptămâna Patimilor

Orele 18:00 − Denia celor 12 Evanghelii − Utrenia Vinerii celei Mari

Cina cea de Taina 7



Irineu, de Sirmium Sf. Ierarh



Vineri 6 aprilie – Sfântul Irineu, Episcop de Sirmium; Sfântul Eutihie, Patriarhul Constantinopolului
Sfânta şi Marea Zi Vineri în Săptămâna Sfintelor Patimi

Drumul spre Golgota, N. Grigorescu, M. Agapia (muzeu)



Orele 18:00 − Denia Prohodului Domnului
Utrenia Sâmbetei celei Mari
Golgota - Iisus pe Cruce hp 1 (2)












Sâmbătă 7 aprilie

Orele 10:30 –12:00 -Se împărtăşesc copiii, bolnavii şi persoanele în vârstă


Coborârea la Iad - Mânastirea Moldovita - Fresca din 1537 hp 1
Orele 23:00 – 2:00 − Slujba Sfintei Învieri a Domnului nostru Iisus Hristos  urmată de Dumnezeiasca Liturghie a Sfintelor Paşti
Duminica Sfintei Învieri; Evanghelia, Ioan 1, 1-17 (Dumnezeu-Cuvântul S-a făcut trup).

Duminică 7 aprilie – (
) Învierea Domnului – Sfintele Paşti; Sfinţii Apostoli Irodion, Agav, Ruf şi Ermia

            A se lua aminte!

Slujba Sfintei Învieri şi Dumnezeiasca Liturghie se săvârşeşte de sâmbătă seara, orele 23:00 până Duminică dimineaţa, orele 2:00


Enoriaşii care doresc să primească Sfânta Împărtăşanie în noaptea Sfintei Învieri, să se îngrijească din vreme (cel mai târziu până miercuri, 4 aprilie) de cele cuvenite: Post, Rugăciunile înainte de Spovedanie, Sfânta Taină a Mărturisirii, Rugăciunile înainte de împărtăşanie.

Enoriaşii care ştiu, sunt preveniţi să nu uite, iar cei care nu ştiu, sunt rugaţi să ia aminte: Sfânta Împărtăşanie se primeşte cu vrednicie şi pe nemâncate. Bolnavii şi copiii până la vârsta de 7 ani au dezlegare de la  această disciplină.

Enoriaşii care nu au posibilitatea să participe la Dumnezeiasca Liturghie a Sfintei Învieri se poate împărtăşi în timpul Dumnezeieştii Liturghii din ziua a doua a Sfintelor Paşti, luni 9 aprilie.
Chilii, Invierea Domnului 1

Luni 9 aprilie -  () Sfintele Paşti;
Sfântul martir Eupsihie din Cezareea; Cuviosul Vadim Arhimandritul
Evanghelia, Ioan I, 18-28 (Mărturia lui Ioan Botezătorul despre Mielul lui Dumnezeu).

Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfintelor Paşti

Maica Domnului, Izvorul Tamaduirilor 5




Vineri 13 aprilie -  ) Izvorul Tămăduirii; Sfinţii martiri: Artemon,  Dimitrie, Maxim şi Cvintilian

Cvintilian,0Maxim,Dada Sf. martiri
Evanghelia, Ioan II, 12-22 (Izgonirea vânzătorilor din Templu)


Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie

Aristarh, Pud, Trofim, Sf. Apostoli

Duminică 15 aprilie – Sfinţii: Aristarh, Pud şi Trofim; Sfinţii martiri: Crescent, Vasilisa şi Anastasia;
Paştile blajinilor – Pomenirea morţilor
Duminica a 2-a după Sfintele Paşti (a Sfântului Apostol Toma; Evanghelia, Ioan 22, 19-31 (Iisus Se arată după Înviere ucenicilor şi lui Toma)

Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie






Protoiereu Sorin Petcu


Pentru Informaţii privind Biserica ortodoxă Română:
Pr. S. Petcu: 07631 14829 şi  0160 7770251

Sfintele Paşti - Programul Sfintelor Slujbe

Învierea Domnului


Cuprinsul/Inhaltsverzeichnis
Învierea Domnului
Ostern - Gottesdienste