octombrie - noiembrie

Programul Sfintelor Slujbe
 în lunile octombrie şi noiembrie,
în anul Domnului 2016, în biserica Acoperământul Maicii Domnului, Schützenallee 16

                                                      Luna octombrie
Ciprian si Justina, Sfintii

Duminică 2 octombrie, Sfinţii martiri Ciprian, Justina – Fecioara şi Gheorghe; Cuviosul Teofil – Mărturisitorul Acoperamantul Maicii Domnului
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie
Hramul bisericii (Acoperământul Maicii Domnului, cu slujba de pomenire la 1 octombrie); Pomenirea morţilor
 


Paraschiva, Sf. Cuvioasa, 14 octombrie
Vineri 14 octombrie,
) Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iaşi; Sfinţii martiri: Nazarie, Ghervasie, Protasie, Chelsie şi Silvan
Orele 10:30 – Dumnezeiasca LiturghieLonghin Sutasul, Sf.

Duminică 16 octombrie, Sfântul martir Longhin Sutaşul; Cuvioşii: Mal, Leontie, Dometie, Terentie şi Domnin
 Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie
Iacob al lui Alfeu, Sf. Apostol, ruda Domnului
Duminică 23 octombrie, Sfântul Apostol Iacob – Ruda Domnului, Episcopul Ierusalimului, Cuvioşii Ignatie şi Petroniu
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie

Dimitrie, Izvoratorul de mir, Sf. Mare MucenicMiercuri 26 octombrie,
) Sfântul Martir Dimitrie – Izvorâtorul de mir; Pomenirea înfricoşatului cutremur
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie

Zenovia, Sf. mucenita

Duminică 30 octombrie, Sfântul Apostol Cleopa; Sfinţii martiri: Zenovie – Episcopul şi sora sa – Zenovie, Melitina şi Marcian – Episcopul
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie

                       Luna noiembrie

Pavel Marturisitorul, Sf., Episcop
Duminică 6 noiembrie, Sf. Pavel Mărturisitorul; Cuv. Luca; Sfântul martir Nicandru
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie
Moşii de toamnă – Pomenirea morţilor

Arhangheli, Sfintii  (2)



Marţi 8 noiembrie, †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie

Grigorie Decapolitul, Sf. Cuvios

Duminică 20 noiembrie,
) Cuviosul Grigorie Decapolitul; Sfinţii martiri: Dasie din Durostor, Nirsa, Iosif şi Isachie
Orele 10:30 – Dumnezeiasca Liturghie
Intrarea in Biserica a Maicii Domnului 2
Luni 21 Noiembrie, (†) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Vovidenia)
Orele 10:30 Dumnezeiasca Liturghie

Iacob Persul, Sf. mucenic
Duminică 27 noiembrie, Sfântul martir Iacov Persul; Cuvioşii Natanael şi Onufrie
Orele 10:30 Dumnezeiasca Liturghie – Dezlegare la peşte
Andrei, Apostol, Sf.
Miercuri 30 noiembrie,
)Sfântul Apostol Andrei cel întâi chemat, Ocrotitorul României; †) Sfântul Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei; Sfântul Ierarh Frumentie; Sfântul Ierarh Francisc–Episcopul Etiopiei